Česko by se do dvou let mělo vrátit k vstřícnějšímu systému přijímání kvalifikovaných cizinců.

Plán kopíruje roky praktikované postupy Kanady, Jižní Koreje nebo Dánska, kde lidé s dobrým vzděláním a zkušenostmi v perspektivních oborech dostávají v imigračním řízení zrychlené zacházení. Manuál, jak postupovat, pro vládu připravil odborný tým OECD a minulý týden se za něj postavil ministr práce Marian Jurečka – s tím, že reforma je i ve vládním programu a prospěje ekonomice. Do roka změny půjdou do parlamentu.

„Plánujeme zavést bodový systém, který bude upřednostňovat vzdělané a zkušené lidi,“ slibuje Jurečka. Body by nastavovala vláda podle potřeb a možností trhu práce. Hodnotilo by se dosažené vzdělání, pracovní zkušenosti nebo znalost češtiny. Po dosažení potřebného skóre by vznikl nárok na pětiletý pobyt a poté trvalý pobyt pro uchazeče i rodinu.

Záměr staví na tom, že nezaměstnanost je v Česku nízká a poptávka po šikovných lidech poroste. Podle OECD o 16 procent během příštích pěti let, ale odejdou jinam, kde není imigrační proces tak rigidní. Bodování by se mohlo odzkoušet na azylantech a azylantkách z Ukrajiny, tak aby nikdo z těch, kdo budou vyhodnoceni jako přínosní, neodjížděl jen kvůli byrokracii. Změna by také měla zatraktivnit Česko pro zahraniční studenty, kteří tu dokončí školy.

Bodový systém v Česku už jednou zaváděl bývalý šéf ČSSD Vladimír Špidla ještě jako ministr práce v Zemanově vládě. V pilotní verzi se i rozběhl, po finanční krizi v roce 2008…

1_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1073

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte