Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Čechem za body

Jurečka oprašuje starý plán, jak zemi otevřít vzdělancům

Česko by se do dvou let mělo vrátit k vstřícnějšímu systému přijímání kvalifikovaných cizinců.

Plán kopíruje roky praktikované postupy Kanady, Jižní Koreje nebo Dánska, kde lidé s dobrým vzděláním a zkušenostmi v perspektivních oborech dostávají v imigračním řízení zrychlené zacházení. Manuál, jak postupovat, pro vládu připravil odborný tým OECD a minulý týden se za něj postavil ministr práce Marian Jurečka – s tím, že reforma je i ve vládním programu a prospěje ekonomice. Do roka změny půjdou do parlamentu.

„Plánujeme zavést bodový systém, který bude upřednostňovat vzdělané a zkušené lidi,“ slibuje Jurečka. Body by nastavovala vláda podle potřeb a možností trhu práce. Hodnotilo by se dosažené vzdělání, pracovní zkušenosti nebo znalost češtiny. Po dosažení potřebného skóre by vznikl nárok na pětiletý pobyt a poté trvalý pobyt pro uchazeče i rodinu.

Záměr staví na tom, že nezaměstnanost je v Česku nízká a poptávka po šikovných lidech poroste. Podle OECD o 16 procent během příštích pěti let, ale odejdou jinam, kde není imigrační proces tak rigidní. Bodování by se mohlo odzkoušet na azylantech a azylantkách z Ukrajiny, tak aby nikdo z těch, kdo budou vyhodnoceni jako přínosní, neodjížděl jen kvůli byrokracii. Změna by také měla zatraktivnit Česko pro zahraniční studenty, kteří tu dokončí školy.

Bodový systém v Česku už jednou zaváděl bývalý šéf ČSSD Vladimír Špidla ještě jako ministr práce v Zemanově vládě. V pilotní verzi se i rozběhl, po finanční krizi v roce 2008…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.