Ivo Kahánek
„Klavír se mi v dětství stal zpovědníkem.“ • Autor: Matěj Stránský

V průběhu příprav se hrozil, že natáčí album, které se stane „hitem antikvariátů“. Antonín Dvořák je sice světově proslulý skladatel – ovšem díky symfoniím a operám, nikoli pro své klavírní dílo. To se příliš nehraje a notoricky známá je pouze Humoreska č. 7. Přesto se Ivo Kahánek rozhodl v průběhu pandemie natočit pětihodinový komplet Dvořákovy klavírní hudby. A nyní – rok po jeho vydání – je jasné, že to byla šťastná volba. „Každý klavírista sní o tom, že se mu podaří natočit něco, co je krásné, skvělé a zároveň překvapivé a málo hrané,“ konstatuje Kahánek, kterému se přesně tohle s jedním z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů povedlo. Z klavírního Dvořáka se nakonec stal hit opravdový.

Čtveřice alb začala sbírat ceny v Česku i v zahraničí a vedlo se jí dobře i komerčně. Mimo jiné ji francouzská streamovací služba Qobuz zařadila mezi 100 nejprodávanějších nahrávek světa, doma za ni Kahánek na jaře získal cenu Anděl a aktuálně je nominován na německou prestižní Opus Klassik, která se bude udělovat v říjnu. Nehledě na nadšené recenze, Rob Cowan na serveru Gramophone v superlativech uvedl: „Kahánek hraje každý kus, jako by na tom záležel osud celého světa, a nejvyšší kompliment, jaký mu mohu složit, je, že to je podle mého soudu první klavírista, v jehož podání se Dvořákovo klavírní dílo vyrovná Smetanovu. Je to vynikající komplet, který by milovníci romantického klavíru měli bezodkladně prozkoumat.“

Kahánek přitom s nadhledem tvrdí, že Dvořák je pro…

1_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1537

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte