Monsoon season in Bhan Syedabad
Záplavy v Pákistánu • Autor: REUTERS

V Pákistánu vládne katastrofa biblických rozměrů a pro spoustu lidí je to takřka dokonalá ukázka dopadů klimatických změn v praxi. Na jaře šplhaly teploty téměř k 50 °C, v polovině června pak přišly obrovské povodně. Způsobila je kombinace tání himálajských ledovců a silného monzunu vyvolaného ohříváním Indického oceánu. Pod vodou se ocitla třetina rozlohy země. Více než 1300 obětí, lidé bez přístřeší, odplavená úroda, zničená infrastruktura, hlad a hrozba infekčních nemocí doplňují kolorit tragédie, která oživila debatu o tom, kdo má v podobných případech platit škody.

Pákistán nyní produkuje jen 0,7 procenta světových emisí skleníkových plynů a v historické perspektivě je jeho vina za klimatickou krizi mizivá. Naopak vyspělé státy od začátku průmyslové revoluce vypustily dvě třetiny celkových emisí. Pákistánská ministryně pro klimatické změny Sherry Rehman proto minulý týden prohlásila, že chudší země pociťují „žár chamtivosti“ obyvatel vyspělého světa a žádá klimatické reparace podobné krytí válečných škod.

Oživila tím debatu, která se již mnoho let točí kolem otázky, zda a jak mají vyspělé země platit klimatické „ztráty a škody“, jak se agenda nazývá. V rámci Pařížské dohody z roku 2015 všechny státy uznaly, že problémem je nutné se zabývat. Od té doby se ale spory o charakter řešení vyostřily: Chudší země chtějí založení speciálního fondu, vyspělý svět se tomu brání, a celý vyjednávací proces OSN se kvůli neshodám může zadrhnout.

Spojené státy se obávají, že…

1_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 942

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte