Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) odmítl návrh předsedy krajského soudu v Brně, aby jeho místopředsedou jmenoval soudce Aleše Novotného. Jako důvod Blažek uvedl, že Novotného „nezákonné rozhodování“ stálo veřejný rozpočet zbytečně peníze. Podle ministra se soudce podílel na některých kauzách, které svoje putování po různých soudních instancích neskončily vyslovením viny, a stát v takových případech musí ze zákona zaplatit dotčeným odškodnění.

Pohledem na vše, co se kolem nás děje, se může rozhodnutí někoho nejmenovat do manažerské funkce zdát jako drobnost. Ale není to tak.

Přátelé ministra a dalších

V prvé řadě je třeba říct, že Blažkovy oficiální důvody pro nejmenování Novotného nedávají smysl. Nejen že obvinění z „nezákonného rozhodování“ nestojí na žádné analýze (ministr se měl tuto informaci dozvědět ústně od neznámého úředníka na poradě, ze které se nepořizuje zápis). Navíc justice podle Blažkova principu „viny“ nefunguje. Kvalita soudce se nedá posuzovat podle toho, jestli se ve finále nějakého sporu, na kterém se v nějaké fázi podílel, vyplácí odškodnění. V trestním řízení je přiznání odškodnění úplně běžné a naprosto se přitom nemusí jednat o chybu soudce. Dejme tomu, že Novotný v prvním stupni uznal na základě svědeckých výpovědí obžalovaného vinným, ale svědci poté v odvolacím řízením změnili výpověď a druhostupňový soud ho zprostil. Dotyčný má nárok na odškodnění, ale Novotný jen rozhodoval na základě informací, které tehdy měl.

Zadruhé: i…

1_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

zástupkyně šéfredaktora, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte