I'm no where close to finishing this deadline tonight
Soukromá věc každé ženy? • Autor: Getty Images

Třicetiletá Soňa je v životě zvyklá zvládnout ledacos. Vystudovala dvě vysoké školy v Česku, má doktorát z chemie a nyní pracuje jako vědecká pracovnice na prestižní Univerzitě v Cambridgi, kde v laboratoři zkoumá nové možnosti léčby rakoviny. Vedle akademického vytížení stihla vybudovat dlouhodobý spokojený partnerský vztah a vlastně vše jde v jejím životě podle plánu. Jednu záležitost se jí však zvládat nedaří. Každý měsíc se probudí s bolestí, jejíž intenzitu, jak říká, „nedokáže přirovnat k žádné jiné“. První a druhý den po začátku menstruace jí pulzující křeče prostupují celým tělem – do svalů i kloubů, je jí na zvracení. „Ta bolest mi zaplní celé tělo i mysl a nejsem schopná se na nic jiného soustředit,“ popisuje.

Už několikrát v práci strávila dvě hodiny vleže na toaletě a čekala, až utrpení alespoň trochu ustoupí, aby mohla dál pokračovat v práci. Když má být v laboratoři, což je většina času její pracovní doby, raději kvůli bezpečnosti provozu zůstává doma nebo se věnuje kancelářské práci. Nezbytnou součástí jejího měsíčního „rituálu“ před menstruací jsou prášky proti bolesti, u kterých už roky překračuje doporučené množství, aby mohla vůbec fungovat. Pod analgetiky šla také na většinu svých státnic, které se konaly přesně v první den jejího menstruačního cyklu. „Měla jsem pocit takové mlhy v hlavě, byla jsem zpomalená, připadala si hloupě. A zároveň se snažila tvářit, že se nic neděje, a to stojí hodně síly,“ říká vědkyně.

Soňa trpí příznaky takzvané bolestivé menstruace. A není sama. Jde o diagnózu, která se podle odhadů týká až pětadvaceti procent ženské populace. Fakt, že menstruační cyklus může ženám v životě působit opravdu vážné komplikace, se přitom dostává do běžného veřejného povědomí teprve v posledních letech. Skutečně nejde o nějaké zanedbatelné nepohodlí, bolesti a další projevy mohou ženám nějakou dobu bránit v běžném každodenním životě. I proto se objevují výzvy a nápady, jak s tímto zatížením naložit tak, aby se nejen v pracovním procesu žilo ženám lépe. Třeba Španělsko ke konci roku jako první evropská země plánuje zavést tzv. menstruační volno v podobě tří dnů placené nemocenské měsíčně navíc pro ženy, které trpí silnými menstruačními bolestmi a mají na to lékařské potvrzení – a jihoevropská země není jediná, kdo se problémem zabývá.

Tři generace, tři přístupy

Na tom, že ženy menstruují, není samozřejmě nic nového, a mnohé z nich také z vlastních zkušeností dávno vědí, že s cyklem jsou pro ně nevyhnutelně spojeny menší či větší bolesti. Dlouho se nicméně jednalo o téma, kterému se nevěnovala pozornost nejen ve veřejné debatě, ale ani uvnitř některých rodin. Jak popisuje pětačtyřicetiletá výtvarnice Jitka (z důvodu citlivosti tématu si nepřála uvést celé jméno jako další respondentky – pozn. red.), její babička (ročník 1933) o menstruaci vůbec nemluvila, a dokonce o ní ani nepoučila Jitčinu matku (ročník 1955). Takže ta, když dostala už v deseti letech první menstruaci, proseděla první den na toaletě v hrůze, že umírá. Rodiče nebyli doma a ona vyděšená čekala, než někdo přišel a vysvětlil jí, co se děje. Následně dostala od matky pouze instrukci, aby „to“ vyřešila menstruační vložkou. Absence jakékoli diskuse u ní zanechala při zmínkách o menstruaci pocit studu a obavu z „nehody“, která by mohla odhalit, že dívky někdy krvácejí.

Jitka od své matky, která je povoláním zdravotnice, už věděla, že menstruace existuje. „A byla jsem také připravená, že nemusí probíhat hladce. Ale že ji doprovázejí až takhle silné bolesti, to už jsem si nedokázala představit,“ říká s tím, že i ve škole nebo mezi vrstevnicemi toto téma bylo stále tabu. „S holkami jsme ve škole balily vložky do alobalu, aby to vypadalo, že si na záchod neseme svačinu, a ne vložku. Ale nějak podrobněji jsme to spolu nerozebíraly.“ Dlouho tak netušila, že migrény, nadprůměrně silné krvácení, průjem a křeče v břiše a zádech, jež vystřelují do stehen a znemožňují jakoukoli normální činnost, nezažívá sama. Ve svědectvích, která do redakce přišla, popisují i další ženy převážně ve středním či pokročilejším věku podobné vzpomínky: nedostatek diskuse, opakující se napětí a stud z toho, že už se opět blíží daný týden v měsíci.

„Můj první gynekolog mi navíc řekl, že jde o něco, co se přece dá vydržet, je to nepříjemné, ale jde jen o pár dní v měsíci a je to cena za to, že můžu mít děti,“ vzpomíná výtvarnice, jak to probíhalo, když se ptala lékaře, zda jsou takové bolesti normální. Sama se dnes snaží mluvit o menstruaci mnohem otevřeněji se svou dcerou, která nyní chodí na střední školu. I ona trpí silnými bolestmi a Jitka jí vše vysvětlila ještě před tím, než první menstruace přišla. „A něco se změnilo i mimo rodinu. Mezi holkami si už řeknou, že jim je blbě, a není problém, že napíšeme třídní, že dnes nepřijde do školy, protože dostala menstruaci. Už to není tak, že si to každá sama tiše odtrpí a dělá se, jako by to neexistovalo,“ dodává Jitka.

1_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

zástupkyně šéfredaktora, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 552

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte