Rakušan: To každý teď musí do životopisu uvádět, jestli viděl Michala Redla?
 
45A_foto Filip Beránek
Vít Rakušan • Autor: Rene Brunda

Petr Mlejnek ke svým kontaktům s Michalem Redlem, k tomu, proč se spolu bavili, říká: „Důvodem bylo, že jsem jako obchodník poptával zakázky pro svou firmu.“ V době, kdy s ním měl Mlejnek mluvit o zakázkách, byl však Redl soudem uznaný za nesvéprávného. Redl nemohl sedět v orgánech firem, nemohl dojednávat žádné zakázky. Jak vám to Mlejnek vysvětlil, co přesně u Redla poptával?

Pan Redl byl určitě člověk, který měl informace o tom, jak a kde se v byznysovém prostředí nějaká zakázka třeba bude vyskytovat. On se v tom světě pohyboval. A pan Mlejnek se dlouhodobě věnoval tomuto byznysu a jeho úkolem kromě jiného bylo dělat screening potenciálních investičních příležitostí jeho tehdejší firmy Techniserv.

Mě zajímá, co přesně vám Petr Mlejnek o poptávání zakázek u Michala Redla řekl. Jaké vám poskytl podrobnější vysvětlení?

Dozvěděl jsem se, že pan Mlejnek se snažil pro svoji firmu získat nějaké investiční možnosti. A sbíral informace z prostředí, což obnáší schůzky se stovkami lidí.

Michal Redl byl v té době uznaný soudem za nesvéprávného, nemohl podnikat, zařizovat zakázky. Co s ním tedy Petr Mlejnek řešil?

Tak ale to já přece teď nejsem schopen vidět do detailu.

Myslel jsem, že jste se na to třeba pana Mlejnka ptal.

Nevím, jestli pan Redl měl někde na čele napsáno: Jsem nesvéprávný. Jestli to byl člověk, který by se tak někde prezentoval.

Říkal vám Petr Mlejnek, jestli věděl, že je Michal Redl nesvéprávný?

Ne, tak tohle jsem neřešil.

O kontaktech Mlejnka s Redlem jste od budoucího ředitele rozvědky věděl po policejní razii, ale ještě před jeho jmenováním do funkce. Čím vás přesvědčil, že to není nebezpečné?

Viděli se, ale nikdy spolu neuzavřeli žádný obchod. Petr Mlejnek není žádným způsobem spojován s Dozimetrem. A přesvědčil mě svojí vizí, jak chce rozvědku vést. Za ten měsíc, co je v úřadu, předvedl velmi dobrý výkon, vystupuje razantně, od rozvědky dostáváme kvalitní analýzy. Já se ptám, jestli tedy každý ten kontakt s Michalem Redlem je diskvalifikací? Jestli každý teď musí do životopisu uvádět, jestli viděl Michala Redla, nebo ne?

Celý rozhovor najdete v novém Respektu 34/2022

 

1_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte