Russia Crimea Airfield Ammunition Explosions
Zlobí se Neptun? (Následky výbuchu Saky)

„Je to velká věc,“ byla nejčastější slova zaznívající od světových vojenských analytiků při hodnocení ukrajinského útoku na ruskou leteckou základnu na okupovaném Krymu. Co je známo: při sérii mohutných explozí na základně Saky bylo zničeno devět nejmodernějších ruských letadel. Lidské ztráty budou nepochybně větší než oficiální zprávy o jedné oběti. Samotná základna je poničená. Co známo zatím není: jak se ukrajinské armádě mohla taková akce podařit.

Základna Saky leží zhruba 150 kilometrů od nejbližších ukrajinských jednotek a všeobecně se mělo za to, že Krym je bezpečná zóna mimo ukrajinský dosah. Letadla byla zaparkovaná blízko skladů paliva a munice, které explodovaly. Bezstarostnost panovala i mezi běžnými Rusy. Saky je na dohled od mořských pláží, které byly v momentě výbuchu obsypané dovolenkáři. Tisíce z nich obratem nasedly do aut, snažily se z poloostrova prchnout – a uvízly v dlouhých zácpách.

Ukrajinská strana se k útoku nepřihlásila oficiálně, ale její představitelé jasně naznačují, že to byla práce jejich armády. Existují dvě teorie. Buď šlo o zásah rakety, nejspíš námořní rakety Neptun. Ta v dubnu potopila ruský křižník Moskva a byla by k útoku teoreticky použitelná. Podle expertů by ale šlo o velmi přesný a velmi šťastný zásah a není ani k dispozici žádné svědectví o jejím letu. Kloní se proto k druhé, původně odmítané, ale smělejší verzi: výbuch způsobili příslušníci zvláštních jednotek nebo partyzáni, kteří se dostali do bezprostřední blízkosti…

1_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1517

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte