Na rozdíl od většiny českých médií tento týdeník už několik let nepřechyluje a dobře tak, protože redaktoři se tím mimo jiné vyhnou chybám při přechylování těžších ženských příjmení. Autorka těchto řádků konkrétně několikrát špatně přechýlila předsedkyni Evropského parlamentu, která se jmenuje Roberta Metsola, jako Robertu Metsolaovou, přičemž správně má být Metsolovou. Proč? Český jazykový expert z Evropského parlamentu k tomu napsal následující zdůvodnění, které stojí za pozornost:

„V morfematice češtiny je základem tvaroslovných pohybů u jmen (skloňování, stupňování i přechylování) vždy genitivní kmen. Vezměme třebas pána jménem Lebeda: kmen Lebed-, děkujeme tedy panu Lebed-ovi, byt je Lebed-ův, manželka je Lebed-ova, jmenuje se proto Lebed-ová (nikoli Lebedaová, viďte).“ Formy na -aová „porušují výše uvedený základní tvaroslovný princip platný pro češtinu, tj. vycházení z genitivního kmene, nedosahují svého vytčeného cíle, tj. informovat o nepřechýlené podobě, protože stejně nemáme jistotu, zda byl výchozí mužský tvar Metsola nebo kupříkladu Metsolao. A protiví se tradičnímu zacházení s těmito typy (viz Jane Fondová, řidčeji Gina Lollobrigidová),“ píše Petr Potůček z EP. A dodává: „Nakonec mi dovolte uvést příklad, který by pro jeho pádnost a zřejmou neoddiskutovatelnost fatalisté s chutí označili za ,pokyn shůry‘: Dokud nepřistoupíme na tvar Čaputaová,…

1_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1240

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte