Pouhých pár okamžiků před tím, než měla minulý pátek začít jeho přednáška, byl přímo na pódiu Chautauqua Institution ve státě New York napaden spisovatel Salman Rushdie. Maskovaný muž již během představování slavného autora moderátorem vyrazil z publika a vrhl se na Rushdieho. „Rushdie utrpěl bodnou ránu na krku,“ prohlásil mluvčí na místě zasahující policie, která útočníka – čtyřiadvacetiletého Hadiho Matara z New Jersey – zadržela. Spisovatel byl vrtulníkem ihned transportován do místní nemocnice a okamžitě operován. V době uzávěrky Respektu byl Rushdie podle informací jeho agenta napojen na ventilátor, nemohl mluvit a hrozilo, že přijde o oko. Motivy útočníka byly stále neznámé. Do vyšetřování se zapojila FBI.

Rushdie se v letním kulturním centru v městečku Chautauqua účastnil série debat, které tu tradičně probíhají ve velmi sousedské a neformální atmosféře. Chystal se promluvit na téma důležitosti Spojených států coby místa, které poskytuje azyl spisovatelům a umělcům, kteří jsou ve svých zemích pronásledováni. Právě s pronásledováním má Rushdie letité zkušenosti, jelikož jeho čtvrtou knihu Satanské verše z roku 1988 považovalo mnoho muslimů za rouhačskou a ve své době nad ním někdejší íránský duchovní vůdce Rúholláh Chomejní vynesl fatvu a na jeho hlavu byla vypsána odměna, která byla dokonce v roce 2012 navýšena.

Rushdie čelil výhrůžkám smrtí a žil v utajení téměř…

1_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1537

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte