Anglické slovo „windfall“ označuje přezrálé ovoce spadlé ze stromu. Má ale také druhý význam – peníze, k nimž se dostanete tak trochu nečekaně. Třeba jako energetické firmy dnes, kterým do klína „spadla“ mimořádně šťavnatá hruška v podobě skokově nafouklých cen energií kvůli válce na Ukrajině a celosvětově rostoucí poptávce po ropě a plynu. A ještě jeden pojem se v angličtině vyskytuje – „windfall tax“, tedy zdanění těchto nenadálých – a podle zastánců daně nezasloužených – zisků.

Pojem „windfall tax“ si nyní poněkud překvapivě našel cestu do slovníku české vládní koalice. Vedena ODS vláda doteď jakékoli zvýšení daní odmítala, ale špičky občanských demokratů o zdanění „neočekávaných zisků“ v posledních týdnech začaly mluvit. Premiér Petr Fiala v rozhovoru pro Právo uvedl, že by si takovou daň uměl představit jako „formu solidarity“ mezi těmi, kdo mají díky energetické krizi velké zisky, a těmi, kdo jsou naopak vysokými cenami postiženi. A obdobně mluví i Fialův spolustraník a ministr financí Zbyněk Stanjura. „Když se podíváte na ceny energií, zhruba 90 procent navýšení tvoří vysoká cena plynu, která roste z obav o jeho nedostatek v Evropě. Zisky jsou neočekávané i pro firmy samotné,“ řekl Stanjura pro E15.

O konkrétní podobě daně bude vláda teprve jednat, Stanjura nicméně naznačil, že by bylo možné například propočítat průměrný zisk firem za posledních několik let a aktuální zisk, který by šel nad to, by se pak mohl extra danit. Zároveň by podle ministra financí mělo…

1_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Barbora Chaloupková

redaktorka, fokus

chalupova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte