Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kontext

Jsme běžní fanoušci

Co se dělo na jihu Čech a jak to chce policejní prezident řešit

Andrej Babiš na cestě po jižních Čechách • Autor: Milan Jaroš
Andrej Babiš na cestě po jižních Čechách • Autor: Milan Jaroš

Andrej Babiš objížděl minulý týden v kampani jižní Čechy, s fotografem Milanem Jarošem jsme navštěvovali jeho mítinky a mluvili s jeho fanoušky i odpůrci. Reportáž na webu Respekt.cz „Odveďte si ji, tu žumpu! A víte, kolik bere Pekarová?“ vzbudila silný čtenářský ohlas i reakci policejního prezidenta. Generální inspekce teď prošetřuje zákrok policistů v civilu v Borovanech. Zaklekli tam patnáctiletého chlapce. Jak se to stalo, co na tom vadí policejnímu prezidentovi a co se dělo na mítincích dál?

Borůvky proti koblihám

„Já vím, že jsem udělal blbost, ale nemohl jsem už dál poslouchat ty lži. Nelíbilo se mi, že Babiš lže. Když řekl, že jsme někým najatí, když s ním nesouhlasíme, že jsme lidi od Bartoše, chtěl jsem to lhaní ukončit. Vzal jsem reproduktor a šel s ním pryč,“ vypráví den po zákroku Jakub. Letos v březnu mu bylo patnáct let, po prázdninách jde do deváté třídy a odnesení reproduktoru – vzal ho i se stojanem a nesl ho rychle o kus dál na protější trávník za silnicí – je teď podstatou přestupku, kterého se podle policejního závěru dopustil. Dohonili ho lidé z Babišova týmu, řekli mu, ať reproduktor vrátí, on jim ho vydal. „Došlo mi, že je to nesmysl, co dělám,“ říká Jakub, „a nevěděl jsem, co dál. Neměl jsem to promyšleno, zkrátka jsem to jen chtěl zastavit.“ Když k němu pak přistoupili policisté v civilu, ukázali mu, jak říká, „nějakou placku“ a chtěli, aby se i on prokázal, prý tomu nerozuměl. Jakub má poruchu autistického spektra, když je pod tlakem,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.