Kultura

Iluze, která trvá

Biografie frankfurtské školy je vtipná a inspirující

Nejradikálnějším politickým činem pro ně bylo myšlení, ne boj na barikádách. Jejich kritici si je pro to dobírali a nejhlasitěji maďarský marxista György Lukács. Představitelům frankfurtské školy vyčítal, že nemínili proměnit teorii v praxi a drželi se bezpečných míst na univerzitě. Usadili se v grandhotelu „na okraji propasti, nicoty a absurdity“, ale s veškerým komfortem, psal. Jeho slova inspirovala britského spisovatele a někdejšího redaktora The Guardian Stuarta Jeffriese a dala název kolektivní biografii předních sociologů a filozofů spojovaných s Institutem pro sociální výzkum ve Frankfurtu nad Mohanem, jak zněl oficiální název.

„K frankfurtské škole mě přitahovala skutečnost, že její myslitelé vytvořili přesvědčivý kritický aparát, který jim umožnil pochopit dobu, v níž žili,“ vysvětluje Jeffries v úvodu knihy zachycující životy i myšlení jednoho z nejvlivnějších hnutí 20. století, k němuž patřili  Theodor Adorno, Herbert Marcuse, Erich Fromm, Max Horkheimer a Walter Benjamin.

Institut vznikl ve dvacátých letech s cílem vysvětlit podmínky a rozpory života v moderních západních industriálních společnostech. Jeho příslušníci analyzovali zhoubnost fašismu a varovali před autoritářskými osobnostmi. Načrtli linku mezi osvícenskou racionalitou a touhou po technologickém pokroku, která lidstvo dovedla až ke koncentračním táborům. Sledovali rostoucí vliv masové kultury a upozorňovali na narkotizující účinky reklamy, odlehčené populární hudby a Hollywoodu. Mnohdy psali…

1_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte