Viktor Orbán má pověst člověka, který ždímá evropské fondy a nalévá je do kapes svých příbuzných a kamarádů. A aby se to dalo dělat co nejdéle, přidusil férovou politickou soutěž a likviduje nezávislou justici. Ale co když má Orbán výrazně vyšší ambice? Pomoct Rusku zničit Evropskou unii.

Minulý týden se Orbán už poněkolikáté postavil na stranu Vladimira Putina ohledně války na Ukrajině. A v řeči, pronesené před Maďary v Rumunsku, rozvíjel i úvahy o potřebě čisté maďarské rasy, které posléze jeho dlouholetá poradkyně Zsuzsa Hegedüs během své rezignace označila za „čistě nacistické“ a „hodné Goebbelse“.

Orbán není hlupák, aby nevěděl, kdo byl šéf nacistické propagandy a proč by se mu neměl podobat. Jeho řeč je tedy potřeba chápat jako promyšlený útok proti evropským hodnotám a politickým postojům. Na ty útočí i ohledně Ukrajiny. Staví se na pozice Ruska, když požaduje zastavení dodávek západních dalekonosných zbraní, které dělají Rusku potíže. A také jednání o míru, tedy zakonzervování situace, která umožňuje Rusku později ve válce pokračovat.

Tohle už tedy není politický spor vedený za bruselskými stoly, to je zaujímání místa ve válce, v níž se výrazně angažuje i Česko, Polsko a Slovensko, tedy členové Visegrádské skupiny. Ve válce, kde neexistuje nic jako pozice mezi Ukrajinou a Ruskem, kam se podle Orbána máme posunout. Existuje pouze pozice Ruska, nebo Ukrajiny. Agresora, nebo oběti.

Pokud se staví Orbán do role advokáta Putinových zájmů, nemůže a nebude hájit…

1_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2474

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte