Je možné, že Joeu Bidenovi se opravdu daří to, co sliboval ve své kampani, totiž že povládne ze středových pozic a s pomocí kompromisů? Stranickému křiku a nedůvěře expertů navzdory? Přibývají důkazy, že ano. Jestli projde středeční dohoda mezi šéfem senátorské většiny Chuckem Schumerem (demokratem z New Yorku) a Joem Manchinem (demokratem ze Západní Virginie), bude to největší investice do boje s klimatickou změnou, jakou kdy americká federální vláda udělala. Zároveň to bude největší balík zákonů na snížení rozpočtového deficitu za poslední desetiletí.

Dohoda přichází spolu se zákonem o čipech a vědě, který umožní velké investice do základního výzkumu a klíčových technologií. Tomu předcházel první zákon o kontrole zbraní, na kterém se v téhle politické generaci shodly obě strany. A tomu všemu předcházel zákon o bilionových investicích do infrastruktury, které kdysi ve své kampani sliboval Donald Trump. Středová vláda dnes vypadá o dost jinak než v minulosti. Když v osmdesátých a devadesátých letech kongresmani našli širokou shodu na zákonech o sociálním pojištění, změnách daní, pomoci lidem s handicapem či menším znečišťování vzduchu, autoři těchto návrhů byli oslavováni. V médiích i ve svých vlastních stranách.

Dnes jsou kongresmani pobízeni, aby nikdy neustupovali. Za každou cenu vzdorovat té druhé straně, která není vnímaná jako opozice, ale jako nepřítel, je znakem cti. Právě to vám otevírá cestu k příspěvkům od těch nejradikálnějších částí vaší části spektra.…

1_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte