Inflace dosahuje tempa, jehož jsme nebyli svědky od osmdesátých let, a experti debatují, zda se jedná o znepokojivý a dlouhodobý jev, nebo naopak o fenomén neškodný a přechodný. Nejsem ekonom, jako student historie si nicméně kladu otázku, zda není návrat inflace součástí rozsáhlejší celosvětové změny, jež se odehrává po celém světě. Jednoduše řečeno, ekonomika měla po celá desetiletí téměř všude převahu nad politikou. Nyní ale, od Číny přes Turecko až po Spojené státy, naopak politika převážila nad ekonomickým myšlením.

Zkrocení inflace je jednou z nejvýznamnějších změn naší éry. Jednotlivé země dlouho žily s představou, že se musí s rostoucími cenami i mzdami jednoduše smířit a nějak je zvládat. Když se totiž inflační trendy vymknou kontrole, mívá to zásadní politické důsledky. Na rozdíl od nezaměstnanosti, jež se vždy týká pouze malé části obyvatel bez práce, inflace dopadá na každého. A na rozdíl od nezaměstnanosti, která snižuje vaše výdělky v budoucnosti (pokud práci seženete), inflace vás ochuzuje v přítomném okamžiku tím, že snižuje hodnotu vašich úspor. Právě proto je vysoká inflace často spojována s politickými otřesy, od Německa ve dvacátých letech po Írán v sedmdesátých a Latinskou Ameriku v osmdesátých letech.

Už jsme na to zapomněli, ale v osmdesátých letech se inflace ve velké části světa vymykala kontrole. Země jako Brazílie, Argentina a Peru měřily její míru v tisícovkách procent. Spojené státy do onoho desetiletí vstoupily s dvanáctiprocentní inflací.…

1_obalka_R3
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R3
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte