Lille Langebro, Copenhagen, Denmark Designed by WilkinsonEyre and Urban Agency
Dánská metropole rovná se skvělá architektura, kola, plavání. (Centrum dánské architektury a jedno z přístavních koupališť) • Autor: Profimedia

Určitě jste to už slyšeli. Nejlepším městem k životu na světě je prý Kodaň. O prvenství obvykle soutěží s Vídní a na paty jim vytrvale šlape Curych. Covid měl těmito žebříčky pořádně zatřást, případně je učinit zcela zbytečnými. Dlouhé lockdowny umrtvily městský život, drtily služby, zavíraly obchody a restaurace a vyháněly lidi na venkov. A hrozily nabourat zásadní ideu slavného kodaňského urbanisty a architekta Jana Gehla, že dobré město se pozná tak, že v jeho ulicích mají lidé chuť trávit hodně času.

„Města se ale dokázala vrátit na výsluní,“ hlásí optimisticky britský magazín Monocle, který posledních patnáct let hodnotí sídla podle „žitelnosti“, jak zní kostrbatý překlad anglického kánonu urbanismu posledních let. V letošní oslavě znovuzrození velkoměst opět vybral dánskou metropoli, už popáté v řadě. A přestože v dalších anketách Kodaň porazilo rakouské hlavní město a život tady má daleko do dokonalého barvotiskového obrázku, v mnoha směrech je skutečně velmi příjemně – „žitelný“.

S ohledem na tebe

Když Emma nebo Šimon trochu víc zlobí, pohrozí jim jejich matka, že se natrvalo vrátí do Česka. „Ale jen z legrace, oni vědí, že se to nestane,“ směje se Pavla Lydholm, když v kuchyni prostorného kodaňského bytu připravuje uprostřed horkého červencového odpoledne ledovou kávu. „Mně se tu totiž strašně dobře žije. A dětem taky.“ Emma před pár dny oslavila jedenácté narozeniny, jejímu bratrovi bude brzy patnáct a v Dánsku už prožili celkem velký díl svých životů – téměř pět let. A do místního života vpluli všichni tři čeští přistěhovalci se značnou lehkostí. Podle Pavly Lydholm i jejího dánského manžela Larse tomu tak je zejména proto, že v Kodani, ale obecně v celém Dánsku musí většina rozhodnutí splňovat jednu zásadní podmínku. „Mám pocit, že tady se dělají věci s ohledem na lidi a jejich reálné potřeby,“ říká Pavla, která doma v Česku pracovala ve vedení tuzemské pobočky Armády spásy a ve stejné organizaci působí společně s manželem i zde.

28B_foto Silvie Lauder(1)
V Dánsku jako doma. (Pavla Lydholm)

Kvalita života česko-dánské rodiny je aktuálně velmi vysoká, jak vtipkují, protože se nacházejí uprostřed dovolené. Den před tím dorazili z Berlína, přes který to vzali z návštěvy Česka, za pár dní vyrážejí na pár dní do Barcelony, následně pak na Mallorku, kam jezdí pravidelně s přáteli. Lars v pohodlné kožené sedačce sleduje Tour de France a na konci jedenácté etapy má radost, že ji – stejně jako desátou den před tím – vyhrál jeho krajan Magnus Nielsen. Úspěch mu trochu kompenzuje zklamání, že nemohl být osobně u startu Tour, který se letos odehrál na začátku července právě v Kodani.

Zmíněný předpoklad ovšem platí i mimo dovolenou. A skvěle je vidět na častém neuralgickém bodě velkých měst – dopravě. Do práce v centru města jezdí oba na kole (děti chodí do nedaleké školy pěšky), případně metrem. K pořízení auta je donutila až předloni pandemie, kdy jim aerolinky a covid-19 rušily jeden let za druhým. „Neznáme moc lidí, kteří se bez auta neobjedou,“ říká Pavla a její slova potvrzují statistiky. Podle údajů z roku 2018 je v Kodani registrováno 120 tisíc aut (pro srovnání – v podobně lidnaté Praze jich je téměř desetkrát víc). Za pravidelné cyklisty, kteří každodenně či většinu dní v týdnu dojíždějí do práce či školy, se pak označují dvě třetiny obyvatel dánské metropole, přičemž k tomu využívají na 657 tisíc bicyklů. Toto číslo se sice před pandemií velmi mírně snížilo, ale na vině nebyl nárůst automobilové dopravy, ale fakt, že v roce 2019 byla spuštěna nová okružní linka metra.

Některé aspekty tohoto příznivého života vypadají specificky „kodaňsky“: město není z největších a není úplně „roztaháno“ do stran. Český architekt Jan Magasanik, který tady žije od roku 2006 a pracuje pro architektonické studio Bjarke Ingels Group (BIG), jež před nedávnem vyšlo vítězně ze soutěže o podobu Vltavské filharmonie, vtipkuje, že Kodaň je tak trochu vesnice, charakterem podobná spíše Brnu než české metropoli. Z nové rezidenční čtvrti Ørestad na ostrově Amager, v níž město na jihovýchodě „vyhřezává“ hlouběji do zálivu Öresund, jsou Lydholmovi metrem v centru za necelých deset minut, na kole za půl hodiny.

Nicméně na kole tu běžně jezdí i lidé ze vzdálenějších okrajů metropole i z okolních měst. Kupříkladu jeden z kolegů Pavly a Larse jezdí každý den do práce dvacet kilometrů tam a zase zpět, za každého počasí, po speciálních cyklistických „dálnicích“. „Nejezdíme na kole, protože to máme blízko. Jezdíme na kole, protože to je rychlé, levné a bezpečné,“ opakuje známý slogan Lars Lydholm. „A taky proto, že nás v tom zkrátka vychovávali.“

1_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1764

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte