Když si europoslankyně Michaela Šojdrová minulý týden vzala slovo na plénu europarlamentu, předsedající ji po chvilce přerušil, že chybí překlad z češtiny a ať počká, než se situace vyřeší. Lidovecká politička, která se anglicky domluví, chvíli přešlapovala a pak řekla, že může pokračovat v angličtině; jen že by ráda, aby zazněla čeština, teď když je tu český premiér.

Tlumočení se v mezičase sehnalo a Šojdrová „jen“ musela začít znova. Je ale možné, že se podobné situace budou opakovat. Europarlament momentálně řeší stávku části tlumočníků, kteří často pracují s projevy europoslanců z auta, restaurace, při vaření nebo domácím úklidu a neslyší tak, co mají přeložit. Vedení parlamentu to údajně řeší, výsledkem však, jak sněm přiznal, může být přechodně nedostatek překladatelů do „menších“ jazyků nebo jejich nižší úroveň, protože akreditovaní tlumočníci odmítají on-line tlumočení za stávajících podmínek.

Premiér Petr Fiala (ODS) vystoupil před europoslanci s tradičním projevem na úvod předsednictví a mluvil většinu času česky, jen úvod a závěr řeči přednesl anglicky. Dodržel tím nepsaný úzus, že lídr předsedající země mluví svojí mateřštinou. Češtinu ale Fiala zvolil i při uzavřené debatě s politickými frakcemi, které se nepřenášely a proběhly bez médií. Anglicky se přitom Fiala domluví. Je to tak trochu záhada, proč se akademik, bývalý univerzitní rektor a autor několik knih o Evropě, zdráhá používat jazyk, který ovládá a který je dorozumívacím kódem současné Evropy.

1_obalka_R28 jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R28 jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1255

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte