Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Čtení v kapli

Číst v kapli mi připadalo jako svatokrádež. Navíc byla neděle. Všude kolem bzučelo a vonělo pozdní jaro. V kapli byla zima a já jsem seděla před oltářem a četla povídku o Boženě Němcové. Tedy o muži, který je její reinkarnací. Muž má pocit, že byl kdysi Boženou Němcovou. A nakonec si je jistý. V povídce Boženě Němcové taky umožním, aby se i ona, alespoň na onu povídkovou chvíli, mohla stát mužem a uskutečnila všechno to, co jako žena ve své době dělat nemohla.

Povídka se odehrává ve španělském pohoří Sierra Nevada, kousek od Granady, protože jsem se dočetla, že jedna z prvních knih, kterou Božena Němcová četla česky, byl překlad Příběhů z Alhambry z angličtiny. Zkoušela jsem si představit, jak na ni tyhle orientální pověsti působily. Možná i kvůli nim začala sbírat a psát pohádky. A zápletka s reinkarnací mě napadla, protože v jejích textech se mnohdy stává (jak jsem se zase dočetla v jedné bakalářské práci), že jejím hrdinům často pomáhají převtělení lidé. To převtělování mi zkrátka nedalo…

Když jsem pak četla v kapli Panny Marie Pomocné, měla jsem pocit, že poslouchá. Mhouří u toho ironicky oči, přijde jí to zmatené, přeplácané, nebo plytké? Nikdy nikde se mi ale před lidmi takhle nečetlo. Klepaly se mi nohy a ruce.

Pod kaplí, v hostinci Na Horách kousek od České Třebové, Božena Němcová trávila poslední trochu bezstarostné chvíle. Odpočívala tady a chodila k Pavlovu prameni u kaple. Už byla těžce nemocná a možná věřila, že léčivá voda uleví od trápení i…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.