Midgardsblot Festival 2019
Oblékat se jako vikingové, praktikovat jejich rituály. (Folkově- -mystická skupina Heilung na festivalu Midgardsblot v Norsku) • Autor: Redferns

Přestože se už tisíciletí neplaví se svými loděmi po evropských řekách ani nebrázdí světové oceány s vidinou zisku nových území a bohatství, svým způsobem nikdy dobývat nepřestali – a nyní dokonce zažívají další zlatou éru. Vikingové s novou vervou osídlili současnou popkulturu v podobě divácky oblíbených seriálů jako Vikingové nebo jeho pokračování Vikingové: Valhalla, snímků jako Seveřan,Divoch, komiksů vycházejících ze severské mytologie či jejich filmových adaptací v podobě velkofilmů (Thor: Ragnarok, letošní Thor: Láska jako hrom) nebo videoher jako Assassin’s Creed: Valhalla.

A nejen to. Osídlili samu představivost moderního člověka, který se k nim utíká. „Asociují drsnou, jakoby ryzí přirozenost člověka. Jsou protikladem zjemnělosti a přepsychologizovaného jednání. Jde tam o život, což představuje odpočinek od složitějších otázek,“ vysvětluje Marie Novotná z katedry jazyků a literatury na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy (FHS UK). Důvodem přitažlivosti však není jen to, že drsní válečníci ze severu nabízejí přecivilizované společnosti cosi primárního. S jejich kulturou – a obecně kulturou starého severu, jejíž byli součástí – se dnes prolínají i trendy, které jsou už nějakou dobu v západních společnostech na vzestupu, jako je hledání spirituality nebo udržitelný život.

50_CIVILIZACE_Netflix
Drsná přirozenost, protiklad zjemnělosti. (Seriál Vikingové: Valhalla) • Autor: BERNARD WALSH/NETFLIX

Vikingové jsou tak…

1_obalka_R28 jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R28 jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 709

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte