Každý korupční skandál po sobě zanechává dojem, jak je všechno kolem nás prohnilé. Všichni u „koryt“ kradou, a pokud ne, tak se na to aspoň připravují. Tohle zdání vyvolává i dvoutýdenní odkrývání případu STAN.

Strana vedená ministrem vnitra Vítem Rakušanem skutečně nemá důvod k oslavám. Lidé, kteří kdysi na Zlínsku stáli u jejího založení, nasměrovali po letech své politické úsilí k vytvoření skupiny, kterou policie po dvou letech vyšetřování viní z vytvoření propracovaného systému na získávání úplatků od osob, které nějak spolupracují s pražskými městskými firmami. Jde o straníky z nižších pater politické hierarchie, špičky STAN to ale lhostejně sledovaly, nebo se o to cíleně nezajímaly.

Tím však špatné zprávy končí. Zdaleka ne všechny strany z vedení pražského magistrátu jsou do odhalené sítě zapojeny. Mimo stojí ti, kdo chtěli korupci z pražské politiky vymýtit – Piráti a uskupení Praha sobě. Ti druzí dokonce nedrželi basu, sebrali odvahu a upozornili na korupci policii.

Potěšující je i to, že premiér Petr Fiala odolává kritice opozice a brání vládu a tím i začínající evropské předsednictví. Druhé české selhání (první se odehrálo v roce 2009) by bylo pro Česko nebetyčnou mezinárodní blamáží. Opozice sice namítá, že Rakušan nemůže zůstat ministrem vnitra, to se ale neopírá o reálné argumenty. Policie funguje nezávisle a Rakušan neprojevil žádnou snahu do případu jakkoli zasahovat.

Případ také naznačil, že česká politika má samoočistné mechanismy, po nichž…

1_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2472

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte