Slawomir Sierakowski
Slawomir Sierakowski • Autor: Matěj Stránský

Se sociologem a novinářem Słavomirem Sierakowským o tom, kam zemi posunula válka na Ukrajině, co může dnešní vládě zlomit vaz a o Kazcyńském jako podivném podzemním vůdci z dvě stě let starého románu

Jak Polsko proměnila ruská invaze na Ukrajinu?

Málo, velmi málo. Klidně bych řekl, že se nezměnilo vůbec.

Miliony uprchlíků, ruské rakety dopadající kousek od polských hranic… To Polsko a Poláky nikam neposunulo?

Co je na tom nového? Pro Polsko nic. Že je Rusko koloniální mocnost, která chce krást cizí území, víme sami dost dobře. Stejně jako zbytek světa jsme viděli, co se v posledních letech stalo v Gruzii, na Ukrajině a co se děje v Bělorusku. Uprchlickou krizi taky dobře známe. Od roku 2014 do letošního února sem přišel milion a půl lidí z Donbasu. Takže: uprchlíci, válka, ruský fašismus, to není žádné překvapení. Změnila se jiná věc. Západ tyhle věci začal konečně brát vážně, a s tím začal brát vážně i nás Poláky.

Mluvíte z vlastní zkušenosti?

Ano. Ruskem se zabývám dvacet let, na univerzitách, debatách. Nemělo to žádný dopad, bylo to spíš hobby. V Berlíně nebo Paříži jsem byl trochu za idiota. Polák, co říká pořád to samé, a co má taky říkat? Nord Stream byl samozřejmě jen obchod a byznys, Rusko neškodné, a já z Východu to nechápal. To je pryč.

A co to pro Polsko znamená?

Pro tuto chvíli je víc v bezpečí, i když to může znít paradoxně. Západ se mobilizoval a má se na pozoru. V Polsku jsou američtí vojáci a možná jich bude přibývat. Dlouhodobě je to velká otázka. Nevíme, jestli je Rusko odhodlané vést válku s NATO. Musíme s takovou možností počítat. V takovém případě jsme frontový stát a povede ji nejprve tady.

Polská vláda teď zažívá diplomatické vzkříšení. Ještě v lednu se s ní nikdo v EU nebavil, protože pošlapávala právní stát a nezávislé soudy. Teď se v souvislosti s Ukrajinou staví do role lídra celé Unie. Možná jím dokonce je. To taky souvisí s větším zájmem Západu o východní sousedy a o to, co si myslí?

Tohle souvisí s něčím jiným. PiS má teď dvě karty v ruce a s nimi docela dobře hraje, takže se jí povedlo prorazit z izolace v Berlíně a Bruselu. Nemyslím si ale, že kdokoli směrodatný změnil svoje mínění o polské vládě. Všichni vědí, že Kaczyński je všivák a Morawiecki jakbysmet. Jsou stejní jako Orbán, jediný rozdíl je přístup k Rusku. První karta jsou uprchlíci. Vidíte, říkají, nejsme rasisti a xenofobové, pomáháme milionům uprchlíků. To je nesmysl. Pokud jsou najednou tak šlechetní a přestali být rasisty, jak to že na hranicích s Běloruskem dál nechávají umírat v lese stovky iráckých rodin? A především, oni nikomu nepomáhali. Já jsem pomáhal. Naše organizace, která zřídila školku, pomáhá. Paní támhle za oknem pomáhala. Celé Polsko se proměnilo ve velkou dobrovolnickou nevládku, vláda neudělala nic. Důležití lidé v zahraničí to možná vidí a začali rozlišovat mezi polskou společností a její vládou. Což je pro nás vlastně dobrá věc.

Druhá karta, o které jste mluvil?

To je špinavá reálná politika unijních politiků, pro kterou mám pochopení. Polsko teď nemůže být izolované z velmi dobrých a pragmatických důvodů. Všechny zbraně, všechna pomoc jde přes naše území. Dnes není možné mít špatné vztahy s polskou vládou, i kdyby byla sebehorší. Von der Leyen a další se rozhodli akceptovat tuhle malou diktaturu. Brzy asi uvolní peníze z fondu obnovy, které stále nemáme, a nějak se snaží s naší vládou vyjít. Pro teď platí, že polská demokracie, stejně jako běloruská samostatnost, jsou jednou z obětí téhle války.

1_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1539

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte