Pražský magistrát a zejména jeho dopravní podnik vzbuzují už dvacet let dojem, že jsou nevysychající finanční studnou pro pokusy komunálních politiků a jejich podnikatelských partnerů odčerpávat z něj peníze skrze podezřelé zakázky. Značná část politiků, která se během té doby ocitla na některém z pražských vedoucích postů, skončila nakonec právě kvůli tomu s hodně poskvrněným štítem. Podobně jsou na tom někteří podnikatelé a firmy, které se ucházely o mediálně sledované magistrátní zakázky a případně je získaly. Na chmurném obrazu, že se na magistrátu vytrvale a napříč stranami krade, nezměnilo nic ani vyšetřování policie – případy jako slavná elektronická jízdenka Opencard končily buď odložením, případně se do prověřování některých podezřelých operací typu náhlé a nepochopitelné změny konečné stanice metra A u motolské nemocnice místo na pražském letišti policie vůbec nepouštěla. Jedna z největších „magistrátních“ kauz, údajně předražené jízdenky, v níž měl hrát hlavní roli lobbista Ivo Rittig, skončila po letité právní bitvě osvobozujícím soudním rozsudkem.

Kontinuitu podezřelého hospodaření pražské radnice nepřerušila ani současná magistrátní koalice. Náměstek pro životní prostředí a člen několika komisí rozhodujících o investicích Petr Hlubuček z hnutí STAN byl zatčen a poslán do vazby kvůli podezření, že – podle policie a státních zástupců – na úřadu pomáhal organizovat zločineckou skupinu, která měla manipulovat zakázky a brát za to úplatky.

Naděje ve zlých…

1_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte