64_film tydne_foto HBO max
Navalnyj

DĚLNÍCI KULTURY

Jak vlastně vypadá současná ruská kultura? Ne že by to byla nejvíc vzrušující, natož nejzávažnější otázka spojená s ruskou invazí na Ukrajinu, nicméně zajímavá otázka to je. Ověřit si tamní dění na vlastní oči jde dnes jen stěží, nelze než se spoléhat na dorazivší kusé informace. Třeba z petrohradského veletrhu současného umění s názvem 1703, který se konal uplynulý víkend.

Ten název je symbolický. Oficiální přehlídka současného ruského umění se jím hlásí k roku založení města, ke kterému sice došlo už sto let předtím, než z něj car Petr Veliký vybudoval pevnost, jenže to ho založili švédští kolonisté a říkali mu Nyen. Imperiální slávu tedy získalo až právě roku 1703, o devět let později se stalo hlavním městem ruské říše, jímž bylo s kratičkou přestávkou až do vzniku Putinem obdivovaného Sovětského svazu.

Znalci umění si nejspíš budou klást otázku, proč se veletrh konal v době, kdy zároveň ve Švýcarsku probíhal globálně ostře sledovaný veletrh Art Basel. Nejspíš právě proto. Ruská přehlídka sponzorovaná Gazpromem chtěla ukázat, že všechno v zemi běží, jako by se vlastně nic zvláštního nedělo – včetně toho, že nepočítaně tamních sběratelů a galeristů se vzhledem k sankcím do Basileje nedostala, a mohli být tedy rádi alespoň za Petrohrad.

Akce se účastnilo šestnáct galerií, hlavně z Moskvy a Petrohradu. Na pětimilionové město je to povážlivě málo, však také řada z největších tamních uměleckých hráčů chyběla. V čele s petrohradským Street Art…

1_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte