0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kontext12. 6. 20225 minut

Učíme se od Vídně

Brno spouští družstevní bydlení 

Čeká vyšší zájem, než město dokáže uspokojit. (Jiří Oliva, lokalita Francouzská) • Autor: Milan Jaroš

I když se podle prognóz ceny bytů přestanou šplhat nahoru, stále zůstane jejich současná cena pro běžné rodiny nedostupná. Politici v čele měst, většinou s téměř rozprodaným bytovým fondem, během dnešní bytové krize intenzivněji než dříve přemýšlejí, jak lidem dopřát přiměřené bydlení za dostupné ceny.

V Brně se ceny bytů vyšplhaly na 120 tisíc korun za metr čtvereční, podobně jako v hlavním městě. Brno sice opravuje a staví nové městské byty, které poskytuje k pronájmu, za poslední dva roky jich buď postavilo nebo kompletně zrekonstruovalo ve starých domech asi 250, ale zájemců o nájemní bydlení v městských bytech za dostupné ceny je daleko více. „Tyto byty pronajímáme jako byty zvláštního určení, mladým rodinám je pronajímáme na tři až pět let za 90 korun za metr čtvereční, aby se mohly postavit na nohy, dostaly čas našetřit nebo si udělat plány. Rozhoduje losování, které přenášíme živě na internetu nebo se losování mohou zájemci přijít osobně zúčastnit,“ říká náměstek primátorky pro oblast bydlení a správy majetku Jiří Oliva (ČSSD). „Pořád je to ale strašně málo.“

Reklama

Část těchto městských bytů se pronajímá i seniorům za stejnou cenu, to znamená, že za padesátimetrový nový byt zaplatí důchodce 4500 korun nájemného měsíčně, ve starších domech je to jen 65 korun za metr. A část bytů se losuje i pro zvláštní kategorii samoživitelů a samoživitelek.

Poloviční ceny

Pro rady, co s bydlením, si brněnští politici jezdí do nedaleké Vídně. Ve Vídni našli inspiraci pro…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc