22_merkel_profimedia
Autor: Profimedia

Angela Merkel se omlouvat nebude

„Když diplomacie selže, tak to přece neznamená, že byla špatnou cestou. Takže nevím, proč bych měla říkat, že to bylo špatně. Nebudu se za to proto omlouvat,“ řekla Angela Merkel při prvním veřejném vystoupení poté, co před půl rokem opustila úřad německé kancléřky. Bývalá kancléřka čelí kritice, že během své vlády neudělala dost pro ochranu Ukrajiny, byla vůči Putinovi příliš mírná a zvýšila německou energetickou závislost na Rusku. Na jeviště divadla Berliner Ensemble, kde si povídala s novinářem týdeníku Der Spiegel Alexanderem Osangem, trvala na tom, že pokud jde o Putina, nikdy nebyla naivní. „Nemohla jsem předstírat, že prostě neexistuje,“ hájila neustálý dialog. Když se přenese zpět v čase, tak si stojí za dnes kritizovanými rozhodnutími, v dané době byla podle jejího soudu správná. Blokáda vstupu Ukrajiny do NATO v roce 2008 byla například nutná, protože Ukrajinu tehdy ovládali oligarchové, tamní společnost byla rozdělená, demokracie křehká. Dohody z Minsku, které v letech 2014 a 2015 zakonzervovaly tehdejší bojovou linii na Donbase a z ukrajinského pohledu nutily Kyjev k teritoriálním ústupkům, podle jejích slov daly Ukrajině klid a sedm let času na reformy, díky nimž se dnes dokáže Rusku lépe bránit. Ukrajinský velvyslanec Melnyk kritizoval, že kancléřka při vystoupení „neprojevila špetku sebekritiky“. A podivil se nad tím, jak mohlo ke krvavé válce dojít, když byla německá politika vůči Rusku „tak skvělá“.

Trest…

1_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte