35A_foto Petr Horký
Pražský start, rakouský lůžkový vlak.

Otevírám oči a několik dlouhých vteřin nevím, kde jsem se to ocitl. Do reality mě vrátí až smyslové vjemy přicházející z blízkého okolí. Nezaměnitelné rytmické dunění prozrazuje, že jsem se právě probudil ve vlaku. Šedá erární deka, do které ležím zabalený na úzké polstrované pryčně, zase svědčí o tom, že jde o lůžkové kupé nočního spoje, což potvrzuje i pohled přes uličku, kde v ranním šeru rozpoznávám cizí tvář jakési spící ženy. Hlasité chrápání přicházející odkudsi shora (a slaběji také zespoda) mě upozorňuje, že v kupé je ještě několik dalších lidí. Za oknem v mlžném oparu ubíhají zelená pole a po chvíli se mihne malé nádražíčko s francouzským nápisem. V tu chvíli se mi všechno v hlavě propojí: včera odpoledne jsem v Praze nastoupil do vlaku s cílem dojet po kolejích až do Barcelony. Právě teď jsem zhruba v polovině cesty.

34_TRASA_MAPA

Cesta je cíl

Vyrazit vlakem z Česka do Španělska se na první pohled může jevit jako zcela pošetilý plán. Kdo by se ve 21. století trmácel přes půlku Evropy po kolejích a několikrát u toho přestupoval, když jde stejnou vzdálenost překonat rychleji a levněji přímým leteckým spojem? Navzdory vcelku logické skepsi je však dálkové cestování vlakem v poslední době v Evropě na vzestupu. Velcí železniční dopravci otevírají nové linky propojující navzájem často velmi vzdálené destinace, před mnoha lety zrušené noční expresy znovu obnovují provoz. A také vrcholní evropští politici mluví o tom, že právě moderní síť…

1_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte