Kultura

Tenkrát na severu

Dobrý autor ví, že pokud chce vyprávět o utrpení a bezpráví, musí posluchače nejdřív zaujmout. Příběh o tom, jak kanadská vláda od 19. století kolonizovala odlehlé oblasti na severu a systematicky přitom ničila kulturu tamních domorodých obyvatel i přírodu, do tohoto ranku spadá. Dvě u nás nedávno vydané knihy tak podávají toto emocionálně náročné téma způsobem, který je zároveň pohlcující.

62_onoszko
Joanna Gierak-Onoszko: 27 smrtí Tobyho Obeda

Novinář a ilustrátor Joe Sacco je díky svým komiksovým reportážím z válečných konfliktů v Jugoslávii či v Palestině známý i mimo okruh komiksových fanoušků. A svoji metodu uplatňuje i v grafickém románu Zaplatit zemi. Skrze detailní černobílé kresby sledujeme autora, jak se v džípu vydává na zasněžený sever Kanady, aby se dozvěděl víc o životě tamního národa Denéů. Drobný, civilizací zhýčkaný vypravěč v brýlích, který s pomocí místních lidí neobratně loví pstruhy na zamrzlém jezeře, působí komicky, zároveň se s ním čtenář ztotožní a nechá se vtáhnout do romantického prostředí. Také místní se Saccovi otevřou – a jejich příběhy už tak romantické nejsou. Dozvídáme se od nich o škole ve Fort Good Hope, kde bývalý učitel v tělocvičně organizoval o víkendech pro děti celonoční sportování, aby je uchránil před opilými rodiči, kteří by je bili a sexuálně zneužívali. Vidíme bývalý zlatonosný důl, kde běloši nechali po vytěžení tuny jedů. Sacco se dostává skrze konkrétní osudy až ke kořenům…

1_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte