Co by udělal tradiční léčitel v Jižním Súdánu? To je výzva, která teď leží na spojnici hlavy s klávesnicí na mých kolenou ve vlaku do Brna. Co by vzkázal do tlupy Černý havran, když by nadobro opouštěl osadu Havranů, a přitom chtěl zanechat jediné, srozumitelné a jednoduché poselství zdravého života a prevenci nemocí? Jihosúdánský Bol, s nímž jsem se v roce 2017 setkal, byl při našem setkání zaměřený výhradně na léčbu. Probírali jsme například hojení zlomenin pomocí bandáže z papírového kartonu, transplantaci ovčí kosti do zlomeného stehna u člověka a pár dalších, velmi inspirativních vychytávek! Byly sice zcela mimo rámec medicíny založené na vědeckých základech, ale praktikoval je stejně srdečně jako já tu „svou“ medicínu. Snad ten respekt k němu mi tehdy bránil, abych se optal, jaký má recept na trvalé zdraví a kvalitu života?

Za první čtvrtletí roku 2021 byla v České republice uzavřena smluvní pojištění v hodnotě téměř 38 miliard korun. Dvanáct miliard korun z celku leží v asi pěti milionech vašich životních pojistek. Sedm miliard máte uložených v pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Z titulu je tohle ručení povinné, takže maximálně s mírným brbláním ho zaplatíte všichni, kdo jezdíte. Ostatně řízení je dobrovolná záležitost. A pokud se jím náhodou živíte, tak pojištění podnikatelů, majetku a odpovědnosti takzvaně na blbost dělá celkově dalších 10 miliard. Pokud zprávu České asociace pojišťoven špatně interpretuji, co se čísel týče, promiňte mi, prosím. Jsem jen…

1_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte