War in Severodonetsk, Ukraine - 23 May 2022
Centrum pro distribuci humanitární pomoci, Severodoněck, květen 2022 • Autor: Profimedia

Malý flíček ukrajinského teritoria, kolem kterého se na mapě každým dnem těsněji uzavírá okolní moře Ruskem okupovaných území. Tak vypadá hlavní ohnisko současných bojů rusko-ukrajinské války kolem města Severodoněck. Ukrajině hrozí, že se Rusům podaří město obklíčit. V těžce ostřelovaném sídle je stále zhruba patnáct tisíc civilistů a podle některých odhadů až tři tisíce ukrajinských vojáků.

Pozorovatelé soudí, že obklíčení a dobytí města je pro ruskou armádu priorita a k jejímu splnění napne v příštích dnech všechny dostupné síly. (V době uzávěrky tohoto vydání Respektu byl Severodoněck v ukrajinských rukou.) Pokud by se to Rusům skutečně podařilo, neznamenalo by to však průlom v dosavadním průběhu války. Do rukou okupační síly by padly další tisíce Ukrajinců a při ústupu by ukrajinská armáda jistě zaznamenala ztráty. Rusům by se podařilo narovnat a zkrátit linii fronty a jejich logistici by měli snazší život. Ukrajinské síly by ale ustoupily do už nyní připravených a příhodně postavených obranných pozic. Ruský postup by se posunul – a opět na nějaký čas zarazil.

Takový pomalý ruský postup vpřed se v posledních dvou týdnech stal na východě Ukrajiny, v Luhanské a Doněcké oblasti, realitou. Pokud padne Severodoněck, prakticky celá Luhanská oblast bude v ruských rukou. Nejde o novinku v ruském vedení války, ale výsledek jednoduchých počtů. Ukrajinští obránci jsou na Donbase přečíslení ruskou přesilou, podle některých odborníků v poměru 7 : 1. Přímé útoky se jim…

1_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte