Children play at their Kindergarten in Hanau
Autor: REUTERS

Školka, do které v Mnichově chodí moje nejmladší dcera, se s námi v průběhu pandemie naučila komunikovat elektronicky. Předtím se oznámení nejrůznějších termínů – v mé paměti především těch, kdy bude mít školka zavřeno – předávala na papíře, změna je tedy rozhodně vstřícná k životnímu prostředí. Navíc je aktuálně papíru málo, takže se na pokyn města šetří papír na malování, na utírání rukou, jen toaletní zatím na příděl není. Sdělení, která přicházejí e-mailem, však vesměs nepotěší o nic víc než ta dřívější papírová. A na zprávu o tom, že se otevírací doba opět prodlouží až do pěti hodin, tak jak to bylo před pandemií, a dokonce ještě nějakou dobu během ní, dál čekáme marně.

Zkrácení provozní doby souvisí především s dlouhodobým nedostatkem personálu. Už déle než rok volné místo stále není obsazené a nejspíš hned tak nebude, a nedej bože, aby někdo onemocněl. Podobná a vlastně skoro dramatická situace je i v jiných jeslích a školkách, a tak není divu, že se i v letošním roce už několikrát stávkovalo. Také si myslím, že by vychovatelky a vychovatelé měli být lépe placeni a měli mít lepší podmínky, ale když nám dvakrát přišla zpráva, že se naše školka stávky neúčastní, spadl mi kámen ze srdce. Potřetí ovšem přišlo, co přijít muselo, v e-mailu velkými červenými písmeny třikrát stálo „Streik – Streik – Streik“, tedy stávka.

V nedostatku vychovatelů a vychovatelek v předškolních zařízeních pro děti, ale také v družinách se odráží, že s jejich platy není jednoduché vyjít.…

1_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte