Kdo vydělává za oceánem nejvíc peněz? Jak to v Americe skutečně chodí?

Instinkt – a jurodivá média – naznačují, že je potřeba se nasměrovat někam do sofistikovaného světa. Nejlépe napsat geniální počítačový algoritmus či postavit kosmickou raketu. Nebo se proměnit ve hvězdu showbyznysu, hrát pořádně hokej nebo tenis. Jinými slovy, svět bohatých působí absurdně nedosažitelně.

Což do jisté míry platí, po Americe pobíhá skupina nadpozemsky úspěšných Američanů, jejichž jména všichni více či méně známe. Jak ale ukázal nedávno zveřejněný průzkum provedený ekonomy think tanku NBER, za barevnou show superhvězd se skrývá mnohem šedivější svět úspěšných. Ekonomové prozkoumali anonymizovaná data finančních úřadů s cílem zjistit, z koho sestává skupina 0,1 procenta nejbohatších, v jejichž stínu se plahočíme my ostatní. Vstupenkou do klubu se stal roční příjem 1,58 milionu dolarů, což je příjemných 36,43 milionu korun. Na ty dosáhne v USA něco přes 140 000 osob.

O koho se jedná? Samozřejmě, Musk a spol. jsou tam také, těžiště ale tvoří „lokální byznysmeni“. To jest například majitelé lokálních sítí prodejen automobilů nebo distributoři nápojů. Prodavači fordů a piva. Provozovatelé benzinek a půjčoven strojů. Nic, co by hýřilo genialitou či oplývalo diplomy z prestižních univerzit.

Nebo možná ano, ale jedná se o genialitu skrytou. Otázkou totiž samozřejmě je, co to obnáší stát se hvězdou lokální podnikatelské scény? Chytré manévrování? Sňatky z rozumu s dcerami či syny…

1_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1904

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte