Jazykem, který má k češtině nejblíže, je bezesporu slovenština. Slovenská slova začala pronikat do češtiny již před několika staletími, například podstatné jméno „zbojník“ znal už Jan Amos Komenský. Spontánně i cíleně ve větším počtu se slovenské výrazy draly do naší mateřštiny během národního obrození v 19. století a zejména pak v následujícím století v období společného československého státu. Od rozpadu Československa na začátku devadesátých let se však čeština a slovenština od sebe pomalu vzdalují. Naše povědomí o slovenštině se postupně vytrácí a pro mladé lidi je čím dál méně srozumitelná, i když stále existuje spousta slov společných pro oba jazyky.

I v současné češtině ale lze najít silné slovenské vlivy. U řady slov či vazeb už si velká část Čechů ani neuvědomuje, že jde o slovakismy, a běžně je používá. Například „vzhledem na něco“, místo původní české vazby „vzhledem k něčemu“, „vzít do úvahy“ namísto českého „vzít v úvahu“ nebo „záviset od něčeho“ místo „záviset na něčem“. Zatímco Slováci jsou „na čele pelotonu“, Češi by správně měli být „v čele pelotonu“, společnou ale mají třeba „bouli na čele“.

K méně nápadným slovakismům patří například sousloví „být na vině“ (česky „být vinen“) nebo „nad ránem“ („k ránu“). Zpod Tater k nám doputovala také fráze „mít co do činění s tím či oním“, která vytlačuje český ekvivalent „mít s něčím co dělat“. Slovakismem je i obrat „až tak“, třeba „sehnat práci není až tak velký problém“, když by stačilo říct „sehnat práci není…

1_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte