Vybral jsem si jednoho z nejlepších doktorů MetaDocs. Nemusel jsem za ním jezdit na americkou Kliniku Mayo, která patří ke světové špičce. Stačilo si vytvořit účet na principu metaverza a prostřednictvím nákupu NFT (non-fungible tokens, nezaměnitelných tokenů) mám přístup ke vzdálené péči lékařských celebrit, jejichž sledující čítají nikoli desetitisíce, ale minimálně nižší jednotky milionů. Mohu si vybrat on-line chat, videohovor nebo si navléknout haptický oblek, aby mě doktor na dálku ve virtuální realitě vyšetřil se vším všudy tak, jako kdyby to bylo u něj v ordinaci v New Yorku.

Jakkoli to zní šíleně, blížíme se do věku, kdy celosvětové konkurenci podlehne i natolik konzervativní disciplína, jako je poskytování lékařských služeb. Dosud to bylo představitelné pouze tak, že se pacient a jeho lékař nacházejí na stejné zeměpisné šířce a délce, konkrétně do jednoho metru vzdálenosti od sebe. Pandemie nejvíce ukázala, že tento úzce fyzický vztah lze relativizovat. Sám na tom spolu s kolegy v on-line poradně uLékaře.cz pracuji. Stále ale zůstala většina péče ve své fyzické podobě. Když už se virtualizovala, byla to otázka poskytování vzdálené péče v rámci národního celku, stejného jazyka, kultury. V metaverzu neboli virtuálním 3D světě světů, který propojuje digitální komunitu a v němž je už dnes možné pracovat, obchodovat, učit se nebo trávit volný čas, najdete i první vlaštovky poskytování lékařské péče tak, jak ji pravděpodobně budou využívat naše děti. Zeptejte se jich,…

1_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte