60A
James Bond

60F
James Bond

Bude to Tom, nebo Dev? A co Michael? Možná, ale určitě to nebude Idris. Už je na to moc starý, i když mu do karet hraje barva pleti. Neuplyne ani týden, aby se v médiích neobjevil další titulek „Kdo bude příští James Bond?“. Obvykle ho provází dlouhý seznam herců, kteří by agenta 007 mohli ztvárnit. Od Toma Hardyho přes Deva Patela po Michaela Fassbendera a Idrise Elbu.   Sázkové kanceláře na ně vypisují kurzy. Spekulace se rozjely už dva roky před loňskou premiérou bondovky Není čas zemřít, která byla zároveň derniérou pro zatím posledního představitele agenta 007 Daniela Craiga. Po nástupu internetu a sociálních sítí se totiž z těchto spekulací stala samostatná mediální a marketingová disciplína.

Co se může jevit hlavně jako kratochvíle pro fanoušky, je dnes totiž zásadní součástí toho, jak udržovat povědomí o značce Bond v několik let trvajícím mezidobí mezi filmy – a v době stále se zrychlujícího a proměnlivějšího světa. Tyto mediální hrátky producentům mohou také posloužit jako test, podle něhož se dá měřit právě divácké i společenské naladění. V reálu je sice obsazení titulní role v tak velkém komerčním podniku promyšlený a dlouhodobý zákulisní proces, nikoli sázka na vox populi. Zároveň platí, že hledání nástupce a formování jeho dalšího směřování je u šedesát let trvající franšízy nejen hrou o diváka, ale čím dál víc i hrou o symboly.

Retrospective of posters of James Bond films
James Bond • Autor: Profimedia

1_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte