Ležíme s bráchou na břiše. Před námi krásná dřevěná mašinka a dva připojené vagony. Všichni moji kámoši z osmdesátek ji měli. Jezdíme po zemi jak pominutí. Ale furt tomu něco chybí! Dneska nás hlídá babička. První republiku zažila v buržoazních kruzích. Byla tak trochu aristokratka nejen chováním, ale s opravdickou kapkou modré krve. Upravená, uhlazená, vždycky se na nás usmívala a byla moc laskavá. Sedí v pokoji na židli. Krabičku cigaret má ve skříni. Dodnes si přesně pamatuju místo. Pomalu se ve své gracilnosti zvedne a s grácií si připálí cigaretu. Potáhne a… a šoupne nám ji do komínku naší mašiny. To je ono, babi! S bráchou ryčíme nadšením a lítáme s mašinou po bytě sem a tam ještě rychleji. Cigaretový kouř se valí z komínku a nám vůbec nevadí, že to smrdí, že budeme trochu načichlí kouřem a že je v dětském pokojíčku celkem slušně zahuleno. Cigareta bohužel vyhoří poměrně brzy na to, kolik hry jsme si ještě naplánovali. Nevadí, babička laskavě připálí ještě jednu a jedééém!

Rakovina plic je bez ohledu na pohlaví spolu s rakovinou tlustého střeva, prsu, prostaty a kůže nejčastějším zhoubným nádorem v České republice. Každoročně se nové případy počítají na tisíce, v roce 2016 jich bylo hlášeno celkem 6782. Ve srovnání s ostatními častými typy onemocnění je navíc zrada v tom, že se na ni nejvíce umírá – pět let přežije jen deset procent diagnostikovaných. Tomu nepřispívá ani fakt, že se na plicní rakovinu většinou přijde až v pozdním stadiu. Naopak při časném záchytu…

1_obalka_R2_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R2_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte