„Toto bych neměl/a komentovat veřejně.“ Tato věta zněla na konci roku od členů vlády Petra Fialy jako kolovrátek. Mediální střídmost provázela celou etapu před jmenováním kabinetu. „Nejsem si jistá, co vše vám budu moci říct, protože jsem už jeden rozhovor na toto téma poskytla. K vyjednávání o vládě by měl spíše mluvit sám Petr Fiala,“ začala rozhovor v půli prosince předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Proběhl poté, co už prezident Miloš Zeman potvrdil, že vládu složenou z pěti stran nakonec jmenuje. „Omlouvám se, ale vznikající vládu komentovat nebudu. Nepřísluší mi to,“ reagovala ve stejnou dobu v SMS dnes už ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a dodala, že až bude vláda jmenovaná, situace se změní.

Po třech týdnech vládnutí premiéra Petra Fialy a jeho vlády je jasné, že ne – úzkostlivá opatrnost směrem k veřejnosti i nadále trvá. A navíc se ukazuje, že někteří ministři si zdrženlivost vyložili ještě o něco přísněji.

Nepsaná dohoda

Komunikační strategie Fialovy vlády vznikla na první, neformální schůzce kabinetu, která proběhla 30. listopadu minulého roku ještě v Hrzánském paláci na pražských Hradčanech, než se nový premiér přesunul do Strakovy akademie. Na setkání ministrů Petr Fiala mimo jiné zmiňoval, že i vzhledem ke složité zdravotní i ekonomické situaci, ve které se Česko nachází, by bylo správné stanovit nepsaná pravidla vystoupení ministrů – a vyzval ministry, aby vládou neschválené věci detailněji s novináři…

1_obalka_R2_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R2_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

zástupkyně šéfredaktora, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 552

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte