Zatímco se nad Spojenými státy vznáší hrozba dalšího kola kulturní války vyvolaného zrušením precedentu Roe v. Wade, kladu si otázku, proč se hodnotové spory zdají být v Americe intenzivnější než jinde a proč si jsou oba soupeřící tábory stále vzdálenější.

Jedním z klíčů může být průzkum agentury Pew Research Center z roku 2020. Podle něj je politické rozdělení Ameriky v kulturních tématech hlubší než v kterékoli jiné zkoumané bohaté zemi. Když byli Američané tázáni, zda by na tom jejich země „byla v budoucnu lépe, kdyby se držela tradičního způsobu života“, odpovědělo 65 procent voličů pravice „ano“, zatímco na levici to bylo pouze šest procent. To znamená propast 59 procent. Ve Francii činí rozdíl 19 procent. V otázce, zda je pro státní občanství zásadním předpokladem křesťanská víra, vykazovali Američané názorový rozdíl 23 procent, zatímco Britové pouze sedm procent.

Stejné postoje se odrazily i v průzkumu téže agentury z roku 2018, kdy byli občané 27 bohatých zemí tázáni, zda by ve společnosti mělo hrát větší roli náboženství. V Americe odpovědělo kladně 71 procent dotázaných, kteří se identifikují jako konzervativní, mezi liberály souhlasilo pouze 29 procent respondentů.* Rozdíl 42 procent byl naprosto nesrovnatelný se stavem v jiných zemích. Na druhém místě se umístila Kanada a Polsko, kde rozdíl v postojích činil 17 procent. Ve Švédsku a Německu byl rozdíl zhruba čtyřikrát nižší než v Americe. V Británii by si větší vliv náboženství přálo 35 procent…

1_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte