Názor Olafa Scholze zůstává jednoznačný. „Zaprvé, vůbec nevidím, jak by embargo na ruský plyn mohlo ukončit válku. Kdyby byl Putin přístupný ekonomickým argumentům, tak by tuto šílenou válku nikdy nezačal,“ řekl kancléř týdeníku Der Spiegel a ohradil se proti námitkám, že se jeho vláda zajímá jen o pohodlí Němců. „Zadruhé, děláte, jako by nám šlo o vydělávání peněz. Ale jde o to, že se snažíme zabránit dramatické hospodářské krizi, ztrátě milionů pracovních míst a továren, které už nikdy znovu neotevřou. To by mělo masivní důsledky pro naši zemi, pro celou Evropu, a také by to vážně poškodilo naše možnosti financovat obnovu Ukrajiny,“ pokračoval. „A zatřetí, myslí vlastně někdo na to, jaké by to mělo globální následky?“

Scholz se už dříve vymezil proti ekonomům, podle jejichž studií by následky plynového embarga nebyly zas tak dramatické. Vyčetl jim dokonce nezodpovědnost, protože jejich modely podle jeho soudu nedokážou zachytit všechny důsledky přerušení složitých dodavatelských řetězců. Více než ekonomům Scholz naslouchá praktikům z byznysu, například z toho chemického, který patří k pilířům německého hospodářství. Jeho kapitáni, například generální ředitel BASF Martin Brudermüller, zdůrazňují nenahraditelný význam svých základních produktů – barviv, plastů, lepidel, amoniaku pro hnojiva či pro AdBlue kapaliny, bez nichž se neobejdou dieselové motory.

Scholzově opatrnosti dala v předminulém týdnu za pravdu Bundesbank, německá centrální banka. Ani ne tak výpočtem, že…

1_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte