Okolnosti stojí jako naschvál proti sobě. Příspěvek na bydlení si vláda vybrala jako hlavní nástroj, který má chudší občany ochránit před zdražováním. Jenže čerpání je tradičně spojeno s náročným papírováním, které zpravidla odradí právě ty, kterým je pomoc určena. Kudy z toho ven?

Ministr práce Marian Jurečka nově slíbil „výrazné snížení administrativní zátěže“, ale první kolo příprav ukazuje, že pokrok nepůjde nijak rychle. Správa příspěvku se má překlopit do nového digitálního prostředí, kvůli čemuž vznikla minulý týden na ministerstvu nová „projektová skupina“. Podle Jurečkovy mluvčí Evy Davidové jsou ale první závěry takové, že „celý proces zabere 10–12 měsíců“.

Příspěvek je vymyšlen jako podpora rodin, kterým základní výdaje na bydlení seberou nadměrnou část příjmů. Po zdražení energií vláda letos tyto „normativy“ zvedla – třeba ve městech s 10–50 tisíci se za uznatelné náklady na bydlení pro tříčlennou rodinu bere 11 tisíc korun. Pokud tato částka tvoří víc než 30 procent rodinného rozpočtu, lze žádat o příspěvek. Teoreticky by mohlo mít nárok až 900 tisíc ze čtyř milionů českých domácností. Tak to aspoň odhaduje sociolog Daniel Prokop, který situaci nízkopříjmových rodin systematicky sledoval už během pandemie a Jurečkovi teď s úpravami dávek externě radí. Mnozí by podle Prokopa dostali jen zanedbatelnou částku, minimálně polovina by si ale polepšila výrazně a papírování by se jim vyplatilo. Ani z této poloviny ale nabízenou pomoc nečerpají zdaleka všichni –…

1_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1074

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte