Marek Adam z jihočeské Soběslavi patří k lidem, kteří pojali ruské bombardování ukrajinských nemocnic, škol a obydlí jako příležitost. Coby místopředseda malého prokremelského spolku Aliance národních sil (ANS) začal při veřejných demonstracích tvrdit, že „Rusko na Ukrajině neprovádí agresi, ale snaží se osvobodit oběti genocidy“, jež prý v ukrajinské režii probíhala na Donbase. Postoj české vlády k válce pak ohodnotil jako „podlý“, protože „neřeknou ani slovo kritiky na adresu ukrajinských fašistických banderovců“.

Tohle zalíbení v nejprolhanější ruské propagandě by možná zapadlo, nebýt detailu – Marek Adam je gymnaziálním učitelem historie. Zděšení rodiče a někteří krajští politici teď požadují jeho odvolání z výuky. Ředitel gymnázia však namítá, že nemůže jen tak vyhodit učitele za jeho mimoškolní názory, zvlášť když na způsobu Adamovy výuky nenašel při kontrolách nic závadného.

I učitelka pražské Základní školy Na Dlouhém lánu Martina Bednářová opakuje ruskou propagandu, navíc tak činí přímo při výkladu ve škole. Dětem například vysvětlovala, že v Kyjevě se nic, co by připomínalo válku, neděje. Nebo tvrdila, jak „ukrajinské nacistické skupiny likvidovaly na východě země rusky mluvící obyvatelstvo“. Svoji hodinu češtiny využila i k tvrzení, že Ukrajina dostala před sedmi lety v rámci tzv. minských dohod 900 miliard dolarů za slib, že nikdy nevstoupí do NATO a vzdá se jaderných zbraní. „Za dva roky nezbyla z peněz ani hřivna a Ukrajina se začala ucházet o členství v…

1_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2472

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte