Když se dnes zeptáte mladých lidí, proč nechtějí nebo nemohou mít děti, podle různých průzkumů dostanete paletu odpovědí s několika společnými jmenovateli. Jedním z nejčastějších je, že jsou děti drahé. I v západní Evropě je nemalý počet z generace takzvaných sinkies z anglického „single income, no kids“. To je pár, který poskládá pouze jeden plnohodnotný příjem, a proto nemá na děti. Další argumenty jsou, že děti zejména u žen komplikují kariéru. Stále není standardem, že by na mateřské či rodičovské zůstávali otcové. Nemám mateřské pudy, nepatří do mého životního stylu nebo nepřeji svým dětem nejistou budoucnost. To je košatější argument než taktéž používané a prosté konstatování „děti nechci!“. Obavy o možném přenosu nemoci nebo obecně z toho, zda to potenciální rodiče vůbec zvládnou, patřily jistě i do generace našich babiček. Skeptik by prohlásil, že děti se nehodí vůbec a vejdou se všude. Pozoruhodná je však volba nemít děti z důvodu ochrany před přelidněním Země.

Osm miliard lidí na světě je už za rohem. Přestože se má podle některých predikcí asi v polovině tohoto století růst zastavit, ještě se budeme rozpínat. Možná, že jsou tyto čím dál hlasitější a zdá se i vážně míněné důvody prvními a zcela racionálními vlaštovkami, které mohou celosvětovou populaci snížit. Celoživotně je v Evropě bezdětná asi čtvrtina žen na jejím jihu. Před námi je Skandinávie, v České republice je to deset procent žen. Pro praktické naplnění veškerého odmítnutí existuje mimo jiné…

1_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte