Kdo v poslední době absolvoval nákup nové pračky nebo ledničky, nejspíše si vybaví detail, který naši rodiče v mládí moc neřešili. Každý nabízený spotřebič je opatřen barevnou nálepkou zobrazující jeho energetickou náročnost na škále od písmene A až do G. Kupříkladu lednička s velmi nízkou spotřebou energie je označená zeleným pruhem a písmenem A či B, o něco náročnější přístroje mají žlutý nebo oranžový pruh a písmena C, D či E a možná že se v obchodě vyskytoval i extrémně náročný žrout energie s výstražným červeným pruhem a písmenem G. Tyto štítky jsou na veškerém bílém zboží prodávaném v Evropě nalepené už roky z velmi prostého důvodu – mají zákazníky přimět, aby při nakupování vzali v úvahu, že nejlevnější zařízení nemusí být vždy nejvýhodnější pro jejich peněženku, a ani pro tuto planetu.

Podobné štítky by v blízké budoucnosti neměla mít jen bílá technika, ale také výrobky každodenního užití, jako třeba oblečení, mobilní telefony či nábytek. Každý takový výrobek by měl mít tzv. digitální pas, jenž by na přehledné škále ukazoval například jeho opravitelnost, recyklovatelnost či množství energie, které bylo nutné k jeho vyrobení. Poslední březnovou středu to na svém zasedání oznámila Evropská komise, když představila své návrhy nových pravidel v oblasti tzv. cirkulární ekonomiky a ekodesignu. Jejich cílem je udělat výrobu zboží každodenní potřeby méně energeticky náročnou a udržet tyto výrobky v oběhu delší dobu, než je tomu nyní.

Podle komisaře pro životní…

1_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 754

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte