Bývalý premiér, předák opozice, jeden z favoritů na post budoucího prezidenta země Andrej Babiš byl minulý týden obžalován z padesátimilionového dotačního podvodu při stavbě svého sídla Čapí hnízdo a z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Přináší jistou úlevu, že se nejsledovanější české vyšetřování posledních pěti let chýlí ke konci. Ale neodchází strach, jaké absurdní situace s případem a jeho hlavním protagonistou ještě prožijeme. Co třeba této zemi přinese fakt, že Babiš je jedním z favoritů budoucích prezidentských voleb a jeho kandidatuře podle ústavy nebrání ani fakt, že do klání půjde jako obžalovaný a možná právě souzený či odsouzený. Justice byla ve vyšetřování věci Čapí hnízdo pomalá. Ale Andrej Babiš udělal z kriminální záležitosti událost, která příliš necitlivě zasahuje do české politiky i principů demokracie. A zdá se, že v tom chce prezidentskou kandidaturou pokračovat.

Neuvěřitelné: jít ještě níž jde i po Zemanovi

Policejní šetření začalo v roce 2016, Andrej Babiš byl vydán ke stíhání policií na podzim 2017. O rok později bylo zrušeno stíhání většiny jeho spoluobviněných, o další rok později se státní zástupce Jaroslav Šaroch rozhodl, že Babiše, tehdy premiéra, k soudu nepošle, protože se podle jeho názoru nestal trestný čin. Žalobce Šaroch se odvolával na komplikované evropské soudní precedenty, týkající se vyplácení dotací. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman pak Šarochovi věc vrátil se závaznými doporučeními, co je před odložením třeba…

1_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3063

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte