Příběh lyžařů Bohumila Hanče a Václava Vrbaty, kteří v roce 1913 zahynuli při závodu v Krkonoších, je notoricky známý. Dlouhá léta v něm ale chybělo jméno pražského Němce, Hančova kamaráda Emericha Ratha. Ten táhl ve vánici polozmrzlé Hančovo tělo půl kilometru směrem k Labské boudě, ale došly mu síly. Za komunismu natočený film Synové hor na něj z ideologických důvodů utužování národní identity zapomněl. Nový snímek Poslední závod vrací Ratha, o němž se dávno ví v Krkonoších, ale v kolektivní paměti spíš chybí, viditelněji na scénu.

V tomhle ohledu si tak jeho autoři mohou připsat zásluhu rehabilitace statečného sportovce, který z příběhu zmizel proto, že byl Němec. Osudný závod se tehdy v pohraničí běžel i na pozadí trvajícího napětí mezi Němci a Čechy. Běželo se o prestiž a vítězství znamenalo důležitou zprávu ve sporu, kdo bude na území českých zemí dominovat. Jenže i přes dobrý záměr film opakuje mýty, které reflexi česko-německých vztahů nepomáhají.

Tím hlavním je, že Rath splňuje stereotyp takzvaného dobrého Němce, silnou figuru národní mytologie po druhé světové válce. Dobrým ho přitom dělá to, že pomůže Čechovi. Stereotyp „dobrého Němce“ evokuje „špatný německý celek“. I v Posledním závodu jsou ostatní Němci zlí a zákeřní.

Němci jsou národem, vůči němuž se Češi historicky nejvíc vymezovali. Soutěživé soužití, druhá světová válka, odsun ze Sudet. Pak ekonomicky silný soused. Vztahy k Německu bývaly emotivní, dnes je v nich znát…

1_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 709

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte