Jenomže válka je pořád tady. A ve válce jsou nevinné oběti. Často to jsou děti. Šesti- a osmiletého kluka jsme přijali dnes v noci. Cestovali snad půl dne z asi sto kilometrů vzdáleného místa v horách. Oba dostali zásah dělostřeleckým granátem. Naštěstí ne z bezprostřední blízkosti. Ale střepiny k nim dolétly bezpečně. Šestiletého zasáhly mnohočetně do hrudníku a hlavně do břicha. Staršímu rozbily pravé koleno. Mladšího jsme operovali ještě v noci. Naštěstí to bylo jen drobné poranění tenkého střeva. Vyčerpaný kluk se během vizity ani nevzbudí z hlubokého spánku. A my ho necháváme spát. Co se stalo, se dozvídám až od toho staršího, který nám živě popisuje, jak a kde k úrazu přišli.

Tohle jsem napsal do knížky Nebe nad Jemenem. Byla to největší humanitární katastrofa v roce 2019, kdy jsem tam byl na chvíli osobně. Stále trvá. Kultovní slogan „make love, not war“ jsem si dnes půjčil, abych se znovu věnoval prevenci války. V programech zdravotní prevence s ní totiž nepočítáme. Příběh pokračuje. Starší kluk nám dává informaci o okolní bezpečnostní situaci. Na co bychom se měli připravit a co můžeme očekávat. Můžeme očekávat válku. Válku, která k nám přivádí skoro až v polovině případů dětské pacienty. Válku, které nerozumím, protože i pro místní je nepochopitelná. Válku třetího tisíciletí, která se vede konvenčními zbraněmi na vrcholu technologické revoluce tak pitomě, že stále ještě nevynechává alespoň dětské oběti. Válku, do které děti nepatří.

Stojíme před…

1_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte