64_film tydne_foto JP Productions
Na cestě

Dělníci kultury

Češi mají Věstonickou, Rakušané Willendorfskou venuši. Ta našich sousedů je o něco mladší, zhruba o pět tisíc let, pochází z období mladšího paleolitu a anonymní pravěký umělec či umělkyně ji vytvořil někdy před 22–24 tisíci lety. Vídeňští vědci nyní zjistili, že i ona je důkazem čilého přeshraničního styku, který existoval už dávno předtím, než jsme si zvykli planetu rozdělovat nějakými hranicemi. Vytvořena je totiž z horniny oolit, jež pochází z území dnešní severní Itálie, která leží na druhé straně Alp, než kde bylo jedenácticentimetrové dílko v roce 1908 nalezeno.

Čerstvý objev se podařil antropologovi Gerhardu Weberovi z Vídeňské univerzity. Sošku nasnímal mikropočítačovou tomografií, při které se dá dosáhnout rozlišení až 11,5 mikrometru. Poté strukturu s geology Alexanderem Lukenederem a Mathiasem Harzhauserem z Přírodovědeckého muzea (tam je venuše uložená) porovnal se vzorky oolitu (česky se mu kvůli specifickému tvaru hezky říká jikerec nebo jikrovec) z celé Evropy.

Rakousko nesedělo. Už kvůli tomu, že v sobě soška ukrývá kousek mušle z pozdější doby miocénu, což neodpovídá horninám nacházeným v blízkosti Vídeňské pánve. Těm v okolí Gardského jezera však ano. Jestli si odtamtud na sever lovci venuši přinesli kvůli tahu za zvěří, nebo změnám klimatu, se pochopitelně neví, jisté ale je, že jim to mohlo trvat klidně i několik generací, přes Alpy je to totiž víc než 700 kilometrů.

Jsou to vzrušující představy. A připomeňme, že naše…

1_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte