Jsme smrtelní (Britannica.com). Kde selhává osvěta i náboženská nauka, tam nám to suverénně připomíná neživý i nemrtvý, virus (Wikipedia.org). Přibližný počet článků při zadání klíčového slova „coronavirus“ je 4 790 000 000 za půl vteřiny vyhledávání (Google.com). Je to asi o polovinu vyšší počet výsledků, než když zadáte slovo „death“, smrt. Protože se lidstvo více zajímá o přežití, má smrt čtyřikrát méně výsledků než „life“, život.

Těší mě, že obdobný počet výsledků jako smrt má i „health promotion“, podpora zdraví. Jako správný kyberchondr si právě teď googluju příznaky. Mírná bolest hlavy, ucpaný nos a částečná ztráta čichu, zvýšená teplota, celková slabost, bolest kloubů, blbá nálada. Na monitoru se mi sypou první výsledky. Modlím se, aby to nebyla rakovina! V lepším případě snad jen ten koronavirus. Uf, je to nejtěžší mužská nemoc, rýmička. Doma nahlásím sedmidenní pracovní neschopnost. A v duchu velebím vyhledávače a jejich neustále se zlepšující schopnost přesnější diagnostiky a celkového servisu ohledně lidského zdraví.

O takzvané kyberchondrii tady pěkně nedávno psal i redakční kolega Petr Třešňák: „Zatímco klasický hypochondr si potvrzoval nejhorší možné scénáře vývoje svých potíží v lékařských encyklopediích nebo u přátel, kyberchondr k témuž využívá oceán digitálních informací.“ Výzkumníci, jejichž práci cituje, charakterizují „doktora Googla“ jako velké množství informací bez správného kontextu. To je ale chyba člověka, který si interpretuje jeho výsledky…

1_obalka_R1_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R1_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte