Rok strávený ve dvaatřicetistupňové výhni s osmdesátiprocentní vlhkostí vzduchu a znečištěným ovzduším Kuala Lumpuru je tak akorát, abychom vyrazili někam jinam. Alespoň se zhluboka nadechnout. Jestli mi totiž v hlavním městě Malajsie něco doopravdy chybí, je to právě svěží vzduch do plic a aspoň pár vteřin, kdy mi všude po těle neteče pot.

Tyto dva cíle má podle všeho splňovat místo, které není od hlavního města zase tak daleko. Zhruba za tři hodiny jízdy autem bychom se měli dostat do Cameron Highlands, oblasti čajových a jahodových plantáží na západním okraji státu Pahang. Prvně jsem se o ní dočetla v průvodci, doopravdy mě ale k cestě zlákal až Krishnan, který nám ze své farmy každé dva týdny do Kuala Lumpuru doručuje čerstvé jahody. Za kilogram s dopravou až do domu si účtuje 30 ringgitů (asi 150 korun), což je cena, kterou si místní supermarkety berou za 200 gramů. Navíc vůbec není pravidlem, že jahody v oddělení ovoce a zeleniny mezi bednami papájí, mang, banánů a durianů najdete. Ani že stihly po cestě ze Spojených států, odkud je supermarketové zboží dováženo, zčervenat.

Místní malajsijské jahody jsou paradox, asi jako kdybyste u rovníku hledali smrkový les. Jenže příroda ruku v ruce s britskou kolonizací se zasloužily o to, že se tady pár takových paradoxů nachází. Oblast Cameron Highlands nese jméno koloniálního zeměměřiče Williama Camerona, který se do ní dostal v roce 1885. Trvalo dalších 40 let, než se Britové rozhodli vybudovat v necelých 1500 metrech…

1_obalka_R1_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R1_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte