9-kom
Andrej Babiš • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Doba je nejistá, minimálně na jednu věc se však můžeme spolehnout. Každých pár dní přibude nějaký další důvod zapochybovat, jestli je vláda Andreje Babiše vůbec schopna čelit covidové katastrofě. Minulý týden se dokonce zdálo, jako by své úsilí vzdala. Ministři ani premiér nešetřili silnými slovy a sdělili národu, že se na nás „řítí katastrofa“ a čekají nás „pekelné dny“ (premiér Babiš), nemocnice jsou „na hraně kolapsu“ (ministr Blatný), „blíží se absolutnímu vyčerpání lůžek“ (náměstek ministra Černý). Konání vlády těmto varovným voláním ale neodpovídalo. Zatímco školy, obchody, kultura jsou už víc než čtyři měsíce nuceně zavřené, aby – jak vysvětluje vláda – se zpomalilo šíření viru a předešlo kolapsu nemocnic, tento kolaps se stejně blíží, a vláda najednou jako by na další krocení pandemie rezignovala. Až minulý čtvrtek navrhla další opatření. Budou ale stačit?

Okres na severu i na jihu

Dosavadní praxe boje s koronavirem přesvědčivě ukazuje, že jako účinná obrana zabírá radikální omezení pohybu a kontaktů obyvatelstva. Při více nakažlivé britské mutaci viru ovšem přestala podzimní strategie fungovat a vláda musí vymyslet něco jiného.

Podle epidemiologů dochází k největšímu šíření viru v továrnách. Logicky se tedy objevily výzvy k jejich uzavření na dva až tři týdny, aby došlo k omezení ekonomiky a kontaktů alespoň jako na jaře loňského roku. Ekonomové tehdy vyčíslili cenu takového zavření zhruba na pět miliard korun za den. Sami…

1_obalka_R9
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R9
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2361

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte