Angela Merkel je přísná. Andrej Babiš ve čtvrtek oznamoval, že Německo už už uvolní režim na hranicích s Českem, které jsou de facto zavřené a projdou jimi kromě myší jen vybraní pendleři. Stávajícím stavem trpí hlavně přeprava zboží, protože Němci po všech vyžadují testy na koronavirus a to způsobuje velké průtahy v dodávkách. Český premiér ještě během večerního videosummitu EU hlásil, že kancléřka testy kamioňákům brzy zruší, Berlín ale nic takového druhý den nepotvrdil. Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka se dozvěděl, že si kancléřka přeje, aby bylo možné vrátit se k normálu, ale zatím je to jen přání; Češi musí nejprve splnit svůj domácí úkol (rozuměj snížit zamoření země). Jsme přísní, ale ne protičeští, slyšel ambasador od Němců.

Přísný je i belgický premiér. Belgičané mají nízká čísla nákazy, už druhý měsíc se pohybovala těsně pod hranicí 2000 nových případů denně, pozitivita testů oscilovala okolo pěti procent a v nemocnicích leželo 1600–1700 pacientů s covidem. Lidé proto očekávali uvolnění stávajících omezení – kdy například sociální bublina každé domácnosti je jen jeden stále stejný člověk vně rodiny. Ale ouha. V mezitýdenním srovnání se ukázal nárůst denních případů o 25 procent (na 2400 lidí), číslo R překročilo hodnotu 1 a mírně stouply i hospitalizace. Jak se totiž udělalo hezky, Belgičané zaplnili parky a tam odhazovali roušky. Premiér proto v pátek odpoledne oznámil, že se žádné uvolnění zatím nekoná. „Musíme být obezřetní. Apeluji na vaši…

1_obalka_R9
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R9
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1231

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte